Назад
Освітлення на кухні: як правильно організувати (110+ фото)

Навигация по разделу

Головний секрет функціонального освітлення кухні &8212; його багаторівневість. Кожна функціональна зона &8212; там, де миється посуд, робоча зона, зона прийоми їжі &8212; повинна бути добре освітлена. Давайте розберемося, які джерела світла допоможуть вирішити цю проблему.

Основні правила освітлення на кухні

Скласти проект освітлення на кухні &8212; завдання непросте. Світло має великий вплив на організацію простору. З його допомогою можна візуально збільшити і зменшити кухню, виділити одні зони і затінити інші.

Якщо освітлення спроектовано правильно, світильники підібрані з любов'ю і відповідно до інтер'єру, тоді і робота на кухні для господині буде в радість, а сімейні вечері стануть традицією.

Отже, які основні правила ефективного кухонного освітлення можна вказати:

  1. У кухні завжди повинно бути світло. Вдень має бути природне освітлення, ввечері і в темний час доби &8212; штучне. Добре освітлене приміщення позитивно діє на психіку і збуджує апетит.
  2. Однак важливо не переборщити зі штучним освітленням. Сильно яскраве світло ріже око і не завжди економічний з фінансової точки зору. Чим більше джерел світла на кухні &8212; тим менше повинна бути у них потужність.
  3. Тільки багаторівневе освітлення дозволить зручно розподілити потоки світла по всій кухні, створивши неповторний стиль.
  4. В моді &8212; мінімалізм . Якщо ви прагнете створити зручний сучасний функціональний простір ,ваш вибір & 8212; строгі лаконічні форми, плавні лінії. Тим більше це не просто модний тренд, але і зручність прибирання забруднених поверхонь.
  5. Не забувайте, що часи, коли на кухні висів один плафон по центру стелі, вже давно пройшли. Великі стельові світильники прекрасно поєднуються з точковим освітленням, зі світлодіодною стрічкою уздовж фартуха і навіть з бра біля обіднього столу.
  6. Враховуйте колірну схему кухні. Світлі стіни і фасади будуть відображати до 80% потоку світла, темні – тільки 12%.
  7. Для робочої зони необхідна потужність 100 Вт/м2; для обідньої буде достатньо 50 Вт/м2.
  8. Відстань до води від усіх джерел світла має бути не менше 60 см.
  9. Не бійтеся експериментувати, і рано чи пізно ви намацаєте саме той варіант, який стане вашим.

Організація загального світла на кухні

При організації загального освітлення потрібно враховувати максимально природне. Щоб на кухні було багато світла, потрібно використовувати прозорі або напівпрозорі штори, або розкриваються жалюзі.

Виняток можуть становити тільки перші поверхи &8212; для них необхідно певний захист для цікавих поглядів перехожих.

Чим світліші стіни, тим більше світла вони будуть відображати. Кухня зі світлими стінами виглядати буде більш освітленою, ніж така ж, але з темними стінами.

Основне освітлення &8212; це традиційно стельове. Звичайні побілені стелі зі світильником на гачку в центрі вже давно канули в минуле. Сьогоднішній тренд & 8212; Стелі натяжні, багаторівневі. Натяжні стелі дозволяють пограти з освітленням.

Люстра під стелею під інтер'єр абсолютно не виключається. Без люстри нікуди в класичному інтер'єрі , і навіть модерн без неї буде нудним.

Єдине правило по підбору люстри &8212; висота стель. Якщо стелі невисокі, краще підбирати стелеться плафон, а з високими стелями можна підібрати і звисає світильник.

Більш детально як вибрати люстру для кухні можна почитати тут .

У довгих кухнях ідею основного освітлення можна підтримати поруч звисаючих плафонів. Втім, в дуже великих приміщеннях 4-5 розташованих в ряд світильника над обіднім столом допоможуть виділити столову зону, навіть якщо вона знаходиться не по центру.

Врахуйте, що Плафони, спрямовані вниз, будуть висвітлювати окреслене простір під ними. Якщо ж плафони будуть спрямовані вгору, світло буде відбиватися від полотна стелі і м'яко розсіюватися, забезпечуючи кухні затишний вигляд.

Організація точкового освітлення

Точкове освітлення буде органічно виглядати в сучасних стилях мінімалізм , лофт , хай-тек . Але разом з тим воно може органічно доповнювати основне освітлення в класичних стилях .

Схеми розташування стельових точкових світильників можуть бути різними: по периметру, кругом, двома паралельними лініями і навіть в шаховому порядку.

Виступає стельове точкове освітлення на кухні у вигляді загального фону, що доповнює функціональне &8212; над робочою зоною, наприклад.

Організовуючи освітлення на кухні, необхідно продумати його відповідність інтер'єру. Наприклад, якщо кухня невелика, рекомендується використовувати світлі шпалери і штори, щоб світлові потоки, відбиваючись від них, візуально розширювали простір.

Це ж відноситься і до стелі. Глянсова стеля, що відображає промені світла, допоможе сформувати більш високе сприйняття приміщення.

Освітлення робочої зони

Підсвічування робочої зони визначає зручність роботи на кухні. Підсвічування організовується в залежності від місця розташування робочої зони.

Якщо кухня традиційного типу, робоча зона знаходиться під навісними шафами, то світильники розміщуються на днище шафок.

На кухні в стилі хай-тек світильники можна розмістити на рейлінгах . Якщо вузькі шафки розташовані в один ряд вище звичайного, то можна облаштувати підсвічування прямо на фартух .

В якості джерел світла можна використовувати спрямовані світильники, які не будуть зліпити очі сидячим за столом людям, або світлодіодні стрічки, що дають розсіяне світло &8212; цілком достатній для роботи. Найбільш простий варіант & 8212; звичайні накладні точкові світильники, які монтують прямо на дно шафок.

Які можуть бути правила розміщення світильників на днище шафок:

  • Їх можна встановити в кутку між низом шафи і фартухом, в середині нижньої поверхні шафки або ближче до торця;
  • Якщо встановлюється освітлення під шафку над зоною мийки &8212; світильник повинен бути вологозахищеним. Тут підсвічування може бути яскравішим, але також важливо, щоб воно не засліплювало очі.

Органічно виглядатимуть світильники, що висвітлюють робочу зону, розміщені над навісними шафами зверху з спрямованим світлом.

При виборі типу світильників потрібно враховувати наступні особливості:

  • Вбудоване освітлення виглядає акуратно і не б'є в очі, але монтується воно набагато складніше і вимагає свердління навісних шаф.
  • Накладні більш помітні візуально, але легше встановлюються (для них не потрібно вирізати отвори в меблях), в них простіше міняти лампочки.
  • Світлодіодні стрічки допомагають втілити будь-які конфігурації & 8212; трикутні і круглі в різних місцях. Встановити таку світлодіодне підсвічування дуже легко. Однак світлодіодний модуль вимагає підключення через трансформатор, що підвищує його вартість.
  • Точкові плями ідеально підходять для підсвічування стільниці і меблів. Вони бувають різних видів і розмірів, можуть бути вбудованими поворотними і накладними. Споти зі світлодіодами не втрачають яскравості з плином часу і не виділяють тепла.

Освітлення обідньої зони

Обідній стіл повинен мати м'яке, не дратівливе підсвічування. Щоб мати можливість максимально використовувати природне світло, стіл потрібно ставити недалеко від вікна.

Однак якщо стіл стоїть біля стіни, можна скористатися парою невеликих настінних бра, а якщо стіл знаходиться по центру кухні &8212; ідеальним рішенням стануть стельові світильники.

Кілька світильників з плафонами відповідними до інтер'єру кухні і з можливістю регулювання висоти &8212; традиційний варіант для будь-якої кухні. ДО РЕЧІ, регулювання світильника по довжині & 8212; відмінний варіант для невеликої кухні.

Опущений максимально над столом такий світильник створить комфортне світло для прийому їжі, а піднятий під стелю &8212; організовує загальне освітлення.

Підбираючи світильники, потрібно враховувати форму меблів. Якщо стіл овальний або прямокутний, в ідеалі потрібно розмістити над ним 2-3 світильника в ряд: таке розташування допоможе висвітлити стіл рівномірно. Для круглого столу буде достатньо одного підвісного світильника над центром стільниці.

Джерело світла повинно розташовуватися трохи вище рівня очей, приблизно на висоті 60 см над столом. Для регульованої моделі при найнижчому положенні лампи коло світла повинен збігатися з розмірами стільниці.

Освітлення в шафах

Підсвічування в кухонних шафках послужить хорошу службу, коли доведеться щось шукати в глибині. Як правило, суто функціональні завдання вона буде виконувати тільки в нижніх більш глибоких шафах.

У верхніх шафках підсвічування може виконувати також декоративні функції, якщо дверцята меблів мають вставки зі скла. Таке освітлення допоможе навіть візуально розширити приміщення. Найбільш легкий варіант & 8212; оформити таке освітлення за допомогою світлодіодної стрічки.

Декоративне освітлення на кухні

Декоративне освітлення не несе ніякого функціонального навантаження, але має надавати приміщенню комфорт. Дуже хороший варіант підсвічування &8212; світлодіодна стрічка, розміщена між кухонним гарнітуром і стелею. Такий дизайнерський прийом відмінно підходить для компактних кухонь &8212; він зробить їх вище.

Ще один відмінний варіант для малогабаритних кухонь &8212; підсвічування цоколя меблевого гарнітура. Таке рішення створює відчуття, що кухня як би ширяє в повітрі.

Для створення декоративного підсвічування можна використовувати світлодіодну стрічку для виділення картин, можна навісити бра над тими ж картинами, фотографіями і тарілками.

У темній кухні, якщо по периметру на однаковій висоті розмістити кілька бра, простір візуально розшириться.

Якщо необхідно розділити функціональні простору кухні/студії, можна також використовувати світлові акценти, створені декоративним освітленням.

Або це може бути ряд стельових світильників, підсвічування барної стійки , підсвічування в підлозі, або бра по стіні.

Які лампочки вибрати

Для освітлення можна компонувати лампочки різних типів, що розрізняються по потужності, економічності, по конструкції.

Найпопулярнішими на сьогоднішній день залишаються:

  • Лампи розжарювання: великий недолік яких &8212; неекономічне споживання енергії зробив їх менш популярними в порівнянні з минулими десятиліттями;
  • Світлодіодні лампи & 8212; хороша економічна альтернатива лампам розжарювання. До того ж ціна на них падає з кожним роком, а асортимент тільки збільшується;
  • Люмінесцентні лампи також на порядок економічніше ламп розжарювання і служать набагато довше;
  • Галогенні лампи завдяки величезній різноманітності форм дозволяють створювати оригінальні інтер'єрні рішення;
  • Світлодіодну стрічку вибирають за розмірами, кількістю кристалів і їх яскравості.

При виборі світильників для освітлення кухонних зон необхідно дотримуватися єдиної концепції, щоб вони не конфліктували один з одним кольором або розміром.

Світильники повинні бути легкими у догляді, не боятися води, не бруднитися від будь-якого дотику. Тільки дотримуючись всіх цих правил, ви зможете створити гарне і зручне кухонний простір.

Як правильно організувати освітлення на кухні (реальні фото приклади)

Зараз читають
Маленька кухня з барною стійкою: як зробити кухню ще зручніше ( реальні фото)
Маленька кухня з барною стійкою: як зробити кухню ще зручніше ( реальні фото)
Маленькі кухні потребують новаторських підходах до організації простору. ...
Дизайн спальні площею 6 кв.метрів: 70+ фото прикладів
Дизайн спальні площею 6 кв.метрів: 70+ фото прикладів
Як правильно оформити меленькую спальню площею 6 кв. метрів. 70 + фото п ...
Дизайн маленької ванної кімнати: 150+ реальних фото прикладів
Дизайн маленької ванної кімнати: 150+ реальних фото прикладів
Корисні рекомендації з облаштування маленької ванної кімнати. 150 + реал ...
Новое youtube видео