Газова плита абсолютно обгрунтовано вважається однією з найбільш швидко забруднюються і проблемних кухонних поверхонь. Крім ручок і духової шафи, догляд за газовою плитою ускладнюється ще й наявністю решітки та пальників, з яких найбільш складно прибирати забилася бруд з жиру, нагару, пригорілого цукру.
Питання вибору між народними засобами і побутовою хімією для кожної господині індивідуальний. Все вирішується зручністю і доступністю. Детальніше про способи наведення чистоти на газових плитах читайте в нашому матеріалі.
Перш ніж приступити до роботи
- Перекрити кран подачі газу, плиту вимкнути з розетки при наявності функції електричного підпалу.
- Для будь-якого типу плити важливо дати їй охолонути.
- Зняти всі конфорки.
- Надіти щільні гумові рукавички для захисту від миючих засобів.
Народні засоби від жиру і нагару
харчова сода
Речовина розводиться до пастоподібної консистенції, для чого потрібно ½ склянки соди і 3-5 столових ложок води. Суміш наноситься м'якою стороною губки або ганчіркою. Кальциновану соду краще не використовувати, оскільки вона містить луг, від якої можуть з'являтися подряпини.
мильний розчин
Найчастіше береться 72%-ве господарське мило. Третю частину бруска натирають на звичайній крупній тертці, змішують з 5-7 літрами гарячої води. Заміною господарського мила, але менш ефективною, може виступити миючий засіб для посуду або пральний порошок.
оцет
Змішується з водою в пропорції 1:1. Доступно два варіанти використання: метод розпилення з пульверизатора або змочування губки в приготованому розчині.
нашатирний спирт
Аналогічно з оцтом розлучається з водою 1:1. Також нашатир рекомендують використовувати після першої обробки мильним або содовим розчином для видалення застарілих плям.
Існує ряд речовин і продуктів, властивості яких також дозволяють застосовувати їх для видалення бруду з газових плит. Серед них можна виділити аміак, суху гірчицю, річковий пісок, лимонний сік.
З великою обережністю потрібно користуватися абразивними речовинами і металевими щітками, які сприяють появі дрібних подряпин і більш швидкому забрудненню в майбутньому. Наприклад, жорстку губку можна замінити старою зубною щіткою.
Як відмити ручки газової плити
Існують різні варіанти очищення знімних і незнімних ручок. Для знімних процес простіше. Їх замочують в оцтовому або мильному розчині на 1-2 години.
Трудноудаляемие забруднення виводяться за допомогою губки, змоченою в нашатирному спирті, розведеному з водою. Більш радикальний варіант-занурити ручки в розчин з нашатирем, поставивши його на включену конфорку на 7-10 хвилин. Після охолодження рідини ручки промити проточною водою.
Для незнімних потрібно нашатирний або оцтовий розчин, розпорошений на поверхню ручок. Після закінчення 5-10 хвилин поверхні протираються чистою сухою ганчіркою. Для чищення виїмок і щілин на ручках можна взяти зубну щітку, ватяні палички і зубочистки.
Як відмити решітки газової плити
Для початку необхідно видалити велику бруд (залишки їжі, жирні відкладення, нагар). Найбільше забруднень накопичується в кутах і місцях прилягання решітки до плити. Видаляти їх найпростіше за допомогою скребка (пластмасового і дерев'яного) або металевої щітки. Але подібні методи актуальні лише для чавунних і сталевих решіток і не підходять для емальованих.
Обробка содовим розчином
Губкою обробляється вся поверхня решітки, після чого її залишають на кілька годин. Далі жир і бруд видаляються ганчіркою або губкою. При наявності неочищених місць, по чавунній або сталевій решітці потрібно пройтися жорсткою губкою або металевою щіткою.
Нашатирним спиртом змочується губка і обробляється вся решітка. Для досягнення потрібного ефекту і усунення неприємного запаху грати краще прибрати в пластиковий пакет, залишивши в ньому на 2-3 години. Пізніше її промивають з миючим засобом для посуду і губкою прибирають жир і нагар.
При використанні мильного розчину знадобиться тара відповідного під решітку розміру і форми (таз, відро, раковина). Решітці належить відмокати кілька годин, після чого її промивають і очищають. Подібний спосіб відмінно підходить для емальованих і сталевих решіток.
Посудомийна машина для ліквідації бруду підійде тільки для емальованої решітки. Що стосується чавунних, то довгий перебування матеріалу в воді загрожує появою іржі.
Засіб для автодвигунів дозволить видалити жир і нагар, але доведеться неабияк повозитися з відмиванням залишків хімічного засобу з поверхні решітки.
Аміак в свою чергу є досить ефективним засобом в позбавленні від слідів жиру. Для цього склянку речовини виливають на деко і ставлять в розігріту до 100 градусів духовку приблизно на півгодини або трохи довше. Остиглий деко очищається губкою, миючим засобом і водою.
Як очистити конфорки газової плити
Зняті з конфорок кришки замочують в мильному розчині, можна разом з гратами. Самі ж пальника слід витягнути, протерти вологою ганчіркою або губкою. Слід взяти за правило перевіряти пальники кожен раз при чищенні плити.
Важливо переконатися, що потоку газу брудні відкладення не створюють ніяких перешкод. При їх наявності слід прочистити отвори і виїмки. Для цього можна застосувати дріт, розігнуту скріпку або навіть голку.
Чистка склокерамічної плити
Мильний розчин і спеціальні засоби (креми, пасти, спреї) найкраще підходять для очищення склокерамічних плит. Крім того, що вони добре справляються з очищенням, вони створюють своєрідну плівку і надають блиск. Наносити розчин і видаляти бруд необхідно м'якою губкою або скребком для скла, який слід розташовувати під гострим кутом до поверхні.
Соду не варто застосовувати, оскільки вона володіє абразивними властивостями, чому поверхня покривається дрібними подряпинами. Подібний метод чищення можна залишити на крайній випадок, якщо немає можливості використовувати інші засоби. Важливо не давати соді засохнути, інакше покриття буде пошкоджено.
Спростити видалення плям з поверхні плити допоможе оливкова олія , яке слід налити на вимагає очищення ділянку і залишити на 20 хвилин.
Оцтовий розчин теж добре справляється з усуненням бруду, але ще і дезінфікує поверхню.
Очищувачем для вікон на основі нашатирного спирту жир і бруд забирається за допомогою розпилення на плиту. Далі вона протирається ганчіркою з мікрофібри.
Топ 5 миючих хімічних засобів від жиру і нагару
Synergetic відноситься до середньої цінової категорії, оснащений дозатором для зручності застосування і економічності витрати.
Sanita - засіб швидкої дії на основі лугу, підходить для будь-яких поверхонь, без гострого запаху, відмінно видаляє забруднення і жирний наліт.
«Oven Cleaner», Amway - ефективний засіб густої консистенції, володіє різким запахом, надовго вистачає, відноситься до високого цінового сегменту.
Bagi, Шуманіт - рідкий або порошковий засіб для різного типу поверхонь, зручний в експлуатації, ефективний засіб, доступне за ціною, відрізняється різким запахом.
Cif - універсальний засіб для багатьох поверхонь, краще підходить для свіжих забруднень і видалення застарілого жиру, має приємний запах, володіє швидким ефектом при чищенні.
Всі засоби побутової хімії випускаються в декількох видах: рідина, гель, спрей або порошок. Рідкі очищувачі, як правило, витрачаються більш економічно, оскільки розводяться у воді в невеликій кількості.
За допомогою спрею жир видаляється простіше у важкодоступних місцях. Гелі випускають з абразивом або без, щоб уберегти поверхні від подряпин. Порошки призначені для твердих поверхонь, здатних переносити вплив абразивних речовин.
Як очистити духову шафу
Сода
На всі внутрішні поверхні, крім нагрівальних елементів, наноситься содовий розчин. Якщо на певних ділянках суміш темніє і стає коричневою (від нагару і жиру) потрібно обробити їх ретельніше.
У такому стані слід відкрити духовку і залишити на 12 годин або на ніч. Після закінчення часу вологою ганчіркою забирається максимально можливу кількість бруду. При необхідності використовується пластиковий скребок.
Для місць з трудноудаляемой брудом підійде розпорошення оцтового розчину , який вступає в реакцію з содою, утворюючи м'яку піну. Далі все витирається від нальоту і піни.
лимонна кислота
Якщо часу обмаль, є більш швидкий спосіб для чищення духовки. Її включають і розігрівають максимум до 200 градусів. У ємність, придатну для високих температур, або на деко наливають воду з розчиненою в ній лимонною кислотою (10-20 г).
Деко або ємність ставлять в розігріту духовку на нижній рівень і залишають до закипання рідини. Далі духовку потрібно вимкнути і залишити на 30 хвилин, після чого ретельно протерти.
сіль
Деко, де рівномірно розсипається сіль, ставиться на півгодини в розігріту до 100 градусів духовку. Після охолодження сіль зчищається скребком пластиковим або силіконовим, і деко протирається вологою ганчіркою або губкою.
Як доглядати за варильною поверхнею
Сама варильна поверхня і кришка газової плити потребує регулярного протирання вологою губкою. Якщо забруднення не видаляються, береться спеціальний миючий засіб. Для засохлих плям підходять не м'які губки, а сіткові.
Можна використовувати сольовий розчин (2 ст.л на 0,5 л води). Рідина наноситься на плиту, залишається на 10-12 годин і потім протирається ганчіркою з водою.
Як уникнути забруднення:
- При готуванні стежити за полум'ям, щоб воно не виходило за межі дна ємності.
- Рідина при кипінні не повинна потрапляти на конфорки газової плити.
- Варильну поверхню протирати губкою з водою після кожного приготування їжі.
- Ємності при випічці в духовці потрібно накривати спеціальним папером або фольгою.