При будівництві багатоквартирних будинків багато забудовників вважають за краще залишати якомога більше місця під житлову площу, при цьому часом на шкоду іншим приміщенням. Тому власники квартир в новобудовах часто стикаються з нетиповою ситуацією &8212; необхідністю зробити дизайн кухні без вікна.
Іноді, втім, такі кухні зустрічаються і в приватних будинках &8212; якщо власники вирішили, що це виправдано з точки зору економії місця або з інших причин. Нерідко такі кухні зустрічаються і в студіях. У будь-якому випадку, необхідно розуміти нюанси таких приміщень, щоб правильно їх облаштувати.
Навіщо робити кухню без вікна?
На перший погляд може здатися, що таке рішення безглуздо. Кухня повинна бути добре провітрюваній, а відсутність вікна виключає приплив свіжого повітря. І все ж рішення досить популярно.
Найчастіше до нього вдаються, якщо потрібно:
- Відокремити в квартирі-студіо невелику ізольовану кімнату під кухню;
- Розмежувати прохідну кімнату і кухонну зону;
- Коли в просторій кухні хочуть зробити кімнату, а кухонну зону перенести в коридор;
- Коли в кухні-вітальні приймають рішення ізолювати кухонну зону в окрему нішу.
Чи виправдано це? Зараз розберемося.
Плюси і мінуси
Приймаючи рішення про покупку квартири або будинку з такою кухнею, вам потрібно проаналізувати переваги і недоліки подібної планування. Для наочності пропонуємо скористатися нашою таблицею.
плюси | мінуси |
---|---|
збільшується кількість корисної площі. | Кухню без вікна складно легалізувати. |
З'являється можливість облаштувати додаткову кімнату на місці кухні. | є ризик того, що в приміщенні буде жарко і душно. |
такий підхід - відмінний плацдарм для нових дизайнерських ідей. | через відсутність повітря жир і бруд будуть осідати в приміщенні, що позначається на терміні служби меблів. |
відсутність сонячного світла. |
Як бачите, мінуси суттєві. Однак при правильному оформленні їх можна нівелювати, створивши красиву і зручну кухню без вікна.
Це Законно?
Насправді поняття &171;кухні без вікна&187; вельми умовно. Згідно з нормами Сніпа, кухонне приміщення повинно висвітлюватися природним світлом і добре провітрюватися. В іншому випадку воно визнається небезпечним і непридатним до експлуатації.
Важливо! якщо у вас стоїть газова плита, про кухні без вікна доведеться забути. СНИП чітко декларує, що приміщення з газовим обладнанням повинні мати і двері, і вікно.
Тому така кухня може існувати, тільки якщо в неї проникає природне світло з сусіднього приміщення або вона &8212; частина кімнати з некапітальними перегородками.
Однак існує кілька способів обійти це обмеження:
- Скляна перегородка. прозора «стінка» відокремлює кухню від житлової кімнати, але не перешкоджає проникненню сонячного світла. Крім того, ви завжди можете додатково встановити жалюзі або штори, для повної ізоляції.
- Розсувні двері. завдяки своїй конфігурації вони дозволяють як повністю закрити кухню, так і забезпечити приплив світла і свіжого повітря.
- Міжкімнатне вікно. з одного боку, воно дозволяє задовольнити вимоги Сніпа. З іншого &8212; робить кухню затишніше.
- Роздаткове вікно. Візьміть на озброєння ресторанний прийом і оформите в суміжній стіні роздаткове вікно. ідея: перетворіть його на барну стійку . Це і модно, і практично.
- Арка. Якщо у вас немає суворої необхідності закрити кухню, оформите замість звичайних дверей декоративну арку. Такий прийом дозволить забезпечити приміщення достатньою кількістю світла і зробить його візуально просторіше.
Таким чином, незважаючи на заборону Сніпа є безліч функціональних і красивих видів дизайну кухні без вікна. Вибір за вами!
Варіанти оформлення
Особливості конфігурації диктують свої умови у виборі меблів і техніки. Так, уявити американську кухню в приміщенні без вікна досить складно. Рекомендуємо зупинити вибір на п-образних кухнях з вузькими стільницями.
Завдяки своєму розташуванню вони зажадають менше освітлення, а значить будуть зручніше в роботі. Якщо ж приміщення витягнуте, подумайте про прямому гарнітурі . Крім того, дуже важливий правильний підбір кольорів і матеріалів. Рекомендуємо використовувати світлі пастельні тони або ж яскраві кольори.
Важливо! відмовтеся від темних відтінків. Вони поглинають світло, а значить проблема з освітленням буде ще гостріше.
Грає роль і фактура. Якщо ви хочете додати світла, краще вибрати глянцеві фасади і стільниці. Крім того, добре продумайте чистову обробку приміщення. Уникайте надмірно декорованих покриттів & 8212; прості однотонні в цьому випадку виглядають набагато виграшніше.
Як додати світло
Наскільки б грамотно ви не спланували конфігурацію приміщення, кухні без вікна все одно буде не вистачати природного світла. Тому до питання штучного освітлення необхідно підійти з усією відповідальністю.
Ділимося корисними рекомендаціями:
- Вибирайте лампи білого спектру, які максимально нагадують природне освітлення. Однак від неонових тонів краще відмовитися &8212; занадто холодне світло швидко втомить очі.
- Кілька маленьких світильників в даній ситуації вигідніше, ніж одна велика люстра &8212; вони допомагають домогтися рівного освітлення по всій кімнаті.
- Підсвітіть робочу поверхню прихованою підсвіткою під шафками для зручності роботи.
Як провітрювати таку кухню
У звичайному кухонному приміщенні провітрювання не становить серйозну проблему &8212; досить просто розкрити кватирку. Для кухні без вікна питання вентиляції стає серйозним: необхідно врахувати всі нюанси, якщо ви не хочете, щоб квартира пропахла запахами їжі. Крім того, при відсутності вентиляції є ризик появи цвілі і грибка, вивести які досить складно.
Основне ваше завдання &8212; правильно спроектувати вентиляційний відвід, забезпечити потужну тягу і підібрати хорошу витяжку. крім того, знадобитися система припливно-витяжної примусової вентиляції. Підібрати витяжку вам допоможуть в магазині, якщо ви зможете вказати площу і висоту кімнати, а також тип використовуваної на кухні техніки.
Втім, зробити це нескладно і самостійно:
- Помножте висоту кімнати на її площу;
- Потім помножте значення на 12, а результат &8212; ще на 1,5;
- Порахуйте відстань від витяжки до вентиляційного каналу;
- До вийшло в другому пункті числу додавайте по 10% за кожен метр, вигин воздуховода;
- У фіналі додайте резервні 20% &8212; на випадок сильної забрудненості повітря;
- Вийшло число &8212; Оптимальна потужність вашої витяжки.
Крім того, подбайте про додаткову вентиляцію &8212; її роль зіграють кондиціонер або вентилятор. Самі по собі вони практично марні на кухні, але в поєднанні з витяжкою працюють досить ефективно.
Порада! крім вентиляції необхідно забезпечити приплив свіжого повітря. Рекомендуємо якомога частіше провітрювати суміжне приміщення.
Маленька кухня без вікна
Всі ці рекомендації актуальні і для маленької кухні без вікна.
Втім, тут є свої складності:
- В першу чергу подбайте про те, щоб матеріали чистової обробки і меблів були стійкі до впливу вологи & 8212; в невеликому приміщенні часто спостерігається конденсат;
- Вибирайте максимально світлі, глянцеві поверхні;
- Ознайомтеся з нашою статтею про облаштування маленьких кухонь & 8212; там ви знайдете безліч корисних порад щодо раціонального розміщення меблів і техніки;
- Продумайте освітлення і розрахуйте необхідну потужність вентиляції.
Кухня без вікна може бути красивою і зручною &8212; головне, не шкодувати час на проектування! Сподіваємося, наші ідеї надихнуть вас!