Більшість кулінарних процесів на кухні не обходяться без рослинних олій. Серед величезної кількості сортів з різних плодів і насіння соняшникова олія залишається найбільш звичним для російської людини.
Специфічний склад масла робить його вкрай важливим і корисним для організму. Такі компоненти продукту, як рослинні жири, вітаміни A, D, E, жирні кислоти, сприяють підвищенню імунітету, нормалізації роботи нервової і кровоносної систем, запобігання розвитку атеросклерозу, поліпшенню пам'яті. Крім того, соняшникова олія не містить холестерин, як і будь-яке інше рослинне масло.
Весь спектр цілющих властивостей, характерних для цього продукту, може варіюватися в залежності не тільки від технології приготування, але і від умов зберігання. При знанні методів обробки насіння і дотриманні певних правил зберігання соняшникова олія може залишатися для кожного доступною скарбницею вітамінів і корисних речовин.
Як правильно вибрати соняшникову олію?
Вибір ідеального соняшникової олії в магазині серед рядів пляшок, що переливаються всіма відтінками жовтого, виявляється непростим завданням навіть для бувалих домогосподарок. Етикетки рясніють заманюють споживачів словами:» без холестерину«,» перший холодний віджим«,» без консервантів«,» виморожене " і т.д. Далеко не завжди подібні фрази є тільки маркетинговим ходом виробників і дійсно несуть в собі важливу інформацію, що дозволяє зробити правильний вибір.
Рафінована або нерафінована
Різниця між двома видами масла обумовлена технологією очищення продукту. Рафінована проходить кілька ступенів очищення, не має яскраво-вираженого смаку і запаху, годиться для приготування їжі на високих температурах і при цьому не димить і не піниться.
Нерафінована олія піддається тільки механічній обробці і фільтрації, тому зберігає той самий смак і аромат насіння. На відміну від рафінованого його краще використовувати в сирому вигляді, для салатів та інших холодних страв. При нагріванні нерафінована олія здатна виділяти токсичні сполуки і гірчити при їжі.
Масло будь-якого виду категорично не рекомендують використовувати повторно для приготування страв з термічною обробкою. Смак їжі при цьому буде істотно зіпсований, здоров'ю людини може бути завдано шкоди через що утворюються в продукті канцерогенів.
Гаряче або холодне віджимання
При холодному віджиманні продукт не взаємодіє з високими температурами і хімічними речовинами. Масло отримують з цілих насіння шляхом пресування під впливом сильного тиску і нагрівання максимум до 42 °С.далі отриману масу відстоюють, фільтрують і розливають в ємності. Масло холодного віджиму сміливо можна вважати гранично натуральним продуктом, а спосіб його приготування самим дбайливим.
Масло гарячого віджиму аналогічно є наслідком пресування насіння, але на першому етапі виробництва відбувається їх обробка в жаровні при температурах 100 °з, де вони подрібнюються і змішуються з водою. Колір кінцевого продукту після гарячого віджиму помітно темніше, смак і запах відчуваються гостріше. Разом з тим подібна технологія обробки виводить велику частку містяться у вихідному продукті мікроелементів і вітамінів.
Є два вагомих фактора, що обумовлюють вигідність виробництва масла способом гарячого віджиму. По-перше, при обробці вологою і високими температурами якість вихідного продукту практично не має значення. По-друге, при холодному віджиманні відсоток вилучення олії з насіння відчутно нижче, ніж при гарячому (27% до 43%).
Виморожене чи ні
Виморожування продукт піддають заради прозорості нерафінованої рослинної олії. Технологія полягає в очищенні від воскоподібних домішок.
Охолодження відбувається до температур приблизно -10 °C, далі масло витримується і повільно перемішується, в результаті чого з'являються крихітні воскові кристали. Потім температуру підвищують в середньому на 10 ° C для досягнення потрібного ступеня в'язкості. На закінчення продукт фільтрують.
Смакові властивості соняшникової олії, схильного до виморожування, ніяк не змінюються. Що стосується характерного природного запаху, то він трохи знижується, але поряд з цим збільшується термін придатності, і залишаються в цілості всі вітаміни.
Барвники та консерванти
Відсутність барвників і консервантів у складі соняшникової олії спочатку є очевидним твердженням, оскільки ці компоненти не можуть бути додані в масло і розчинені в ньому. Консерванти додають в продукцію заради позбавлення від мікробів і збільшення терміну придатності того чи іншого продукту. Масло є продуктом, в складі якого відсутня вода, а значить, мікроби не можуть в ньому з'явитися.
Правила вибору соняшникової олії
- Пляшки повинні бути розташовані в затіненому кутку або вітрині магазину. соняшникова олія схильна під впливом будь-якого світла втрачати смак і корисні властивості. З усіх пляшок, виставлених на магазинній полиці, варто вибирати ті, що поставлені якнайдалі від світла в глибині вітрини.
- Оцінити прозорість масла. наявність осаду або каламутність рафінованого продукту говорить про його зіпсованості. Якщо в нерафінованій олії присутній невеликий осад – це вважається нормою. До речі, осад формується через фосфоліпідів, які мають ефект омолодження, але організмом вони не виробляються і повинні надходити в нього ззовні.
- Колір якісного рафінованої олії завжди світло-жовтий внаслідок очищення продукту від фарбувальних природних речовин. тому ступінь освітлення масла свідчить про ретельність очищення. Що до нерафінованої олії, то воно в силу специфіки переробки відрізняється більш темними кольорами.
Де і в яких умовах краще зберігати соняшникову олію після розтину?
Оптимальне місце для соняшникової олії – прохолодне, захищене від світла місце. Температура може коливатися від + 5 до + 20 °C для рафінованої олії та 10-15 °C для нерафінованої. Прекрасно підійде кухонну шафу, в якому присутній доступ прохолодного повітря, і поблизу не розташовані нагрівальні прилади. Рівень вологості, найбільш підходящий для зберігання масла, знаходиться в межах 60-75%.
Зберігання рафінованої олії в придбаній заводській тарі ніяк не позначається на властивостях продукту. При бажанні можна перелити вміст із заводської упаковки в скляну пляшку або банку.
Якщо планується зберігати масло в місці, куди потрапляє яскраве сонячне світло, то перелити необхідно в затемнену скляну тару з щільною кришкою. Для нерафінованої олії Заміна пластикової тари на скляну затемнену або керамічний посуд особливо необхідна для збереження властивостей натурального продукту.
Зберігати і переливати масло в металеві ємності не потрібно, оскільки з матеріалу в продукт можуть проникати шкідливі сполуки.
Нарівні з яскравим світлом і спекою кисень згубний для соняшникової олії. У відкритій або нещільно закритій пляшці починаються процеси окислення, що призводить до появи прогірклого смаку продукту.
Чи потрібно зберігати соняшникову олію в холодильнику?
Для зберігання соняшникової олії не підходять холодні і жаркі місця. Після закінчення короткого проміжку часу надмірного охолодження або нагрівання починаються процеси руйнування наявних в продукті корисних елементів і вітамінів.
Середній показник температур в домашніх холодильниках – від +3 до +6 °з, що цілком дозволяє ставити в нього соняшникову олію. А ось зберігати його в морозильній камері і піддавати заморожуванню не потрібно. Після цього масло можна буде використовувати лише для смаження.
Головне правило, яке слід дотримуватися при зберіганні соняшникової олії в холодильнику, – це тривалість його перебування в теплі. Різка і часта зміна температурного режиму зберігання продукту негативно позначається на його якості.
Для соняшникової олії варто відвести місце на верхній полиці або ж в нижній частині холодильника у відділенні для овочів і фруктів. На середніх полицях температурний режим більш холодний і не підходить для зберігання.
Що стосується дверних полиць, куди найчастіше і ставлять пляшки соняшникової олії, то краще їх не використовувати. В умовах закритого холодильника температурний режим на цих полицях ідеально підходить для зберігання масла, але постійні перепади температур внаслідок частого відкривання дверцят створюють для продукту несприятливі умови.
Терміни зберігання
При покупці будь-якого з продуктів важливо звертати увагу на термін придатності і дату виготовлення. Закінчується термін придатності для соняшникової олії показує на ймовірність починаються процесів окислення в продукті. В такому випадку недотримання правил зберігання на складі, магазинних полицях або будинку стрімко скоротить термін придатності.
Для нерафінованої олії середні показники періоду зберігання закритої пляшки складають кілька місяців. У оліях холодного віджиму властивості можуть зберігатися до 4 місяців, а при методі гарячого пресування ще довше – близько 2 років.
Рекомендований термін використання розкритої пляшки нерафінованого продукту – не довше 5 тижнів, після яких корисних речовин в олії буде залишатися все менше і менше.
Рафінована олія зберігається до 18 місяців, але цей термін актуальний для закупореної тари. Масло у розкритій пляшці краще використовувати не довше 2 місяців (3-4 тижні).
При рідкісному застосуванні соняшникової олії для готування можна взяти за правило купувати його в невеликих пляшечках, щоб уникнути закінчення терміну придатності.
Як можна продовжити терміни зберігання
Квасоля, лавровий лист і кухонна сіль допомагають запобігти появі прогірклого смаку у масла і довше зберегти корисні властивості.
- 2 ч.л. кухонної солі на 1 л соняшникової олії. Покласти, але не розмішувати, прибрати в темне місце.
- 3-4 горошини сухої квасолі кинути в недавно розкриту пляшку масла, щільно закрити кришку.
- Один або два лаврових листа в залежності від їх розміру покласти в пляшку.